Facebook moravská stezka Instagram moravská stezka

Litovel

Litovel – Hanácké Benátky

Litovli se díky několika ramenům řeky Moravy přezdívá Hanácké Benátky. Jedno z nich, zvané Nečíz, protéká pod hlavním náměstím a pod radniční věží, která se tyčí do výšky 65, 4 metrů. Při výstupu na její ochoz si můžete prohlédnut komůrku hlásného.

K významným památkám města patří také starobylý Svatojánský most a barokní morový sloup, jehož autorem je Václav Render. Ve městě se dochovaly i části gotických hradeb. V muzeu určitě navštivte expozici o slavném zápasníkovi Gustavu Frištenském, který si vzal dceru litovelského sládka a strávil zde většinu života. Je pohřbený na místním hřbitově v Chořelicích. Socha na jeho počest stojí u sokolovny ve Smetanových sadech.

Naučná stezka Historická Litovel vás provede po významných kulturních památkách města. Litovli dodávají působivý vzhled i parky a dva rybníky, Uničovský a Olomoucký. Když se řekne Litovel, mnoha lidem se vybaví pivo. To se tady vaří už od roku 1291. A vy se můžete podívat, jak se vaří dnes v Pivovaru Litovel.

Město Litovel má i svoje Keramické známky. Jeden z motivů je slavný zápasník Gustav Frištenský, druhým motivem je radniční věž unikátní Litovelské radnice. Přehled všech Keramických známek najdete na webu: www.keramickeznamky.cz  

www.litovel.eu

ETAPA 2 – LITOVELSKÝM POMORAVÍM Litovel Města, obce
© 2024 Moravská stezka, z.s.. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje. | ondrejfirla.eu