Muzeum silnic ve Vikýřovicích – ojedinělé expozice v unikátní historické budově
Jedním z lákadel, které by mělo naše cyklisty přivést do Šumperka a okolí, je i ojedinělé Muzeum silnic ve Vikýřovicích. Nemá v České republice obdobu. A koho než cyklisty, kteří brázdí cesty a mosty více než hojně, by mělo zajímat?
Jeho posláním je dokumentovat historii našich stezek, cest, silnic a mostů. Shromažďuje také předměty, které souvisí se stavbou cest a mostů. Ty největší v podobě různých stavebních strojů si návštěvníci mohou prohlédnout ve venkovní expozici nově zrekonstruovaného Krenišovského dvora.
Historický objekt ze 16. století za dobu své existence vystřídal hned několik majitelů. V roce 1974 přešel z majetku státního statku do vlastnictví Okresní správy silnic Šumperk, která zde umístila garáže a cestmistrovství Vikýřovice. Na základě rozhodnutí Olomouckého kraje vzniklo koncem roku 2005 Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka a tím se Česká republika postavila po bok evropských zemí, které takto specializovaná muzea už provozují.
Dnes si návštěvníci mohou prohlédnout 4 stálé expozice.
Expozice Via est vita – silnice je život představuje na řadě dobových exponátů práci cestářů a silničářů. Vystaveno je zde mj. množství dobového nářadí, historického dopravního značení a také unikátní kololis, který se používal v kovárnách k okování dřevěných loukoťových kol povozů.
Expozice Po stopách bratří Kleinů – stavitelů silnic, železnic a mostů připomíná činnost rodinného podniku – Sobotínsko-štěpánovských železáren, jehož věhlas daleko přesáhl hranice regionu. Dokumentuje to množství exponátů, vztahujících se k výstavbě silnic a železnic a k výrobě mostů. Vidět můžete artefakty z mýtní stanice, výrobky železáren – kolejnice, zábradelní sloupky, mostní štítky či dobové fotografie. Malí i dospělí návštěvníci však nejvíce času tráví u funkčního modelu kolejiště s dobovým vláčkem.
Expozice o Historii našich silničních mostů prezentuje unikátní historické modely mostních konstrukcí a informuje třeba i o mostním provizoriu z období 2. světové války, tzv. Bailey Bridge. Návštěvníci si mohou například vyzkoušet postavit samonosnou lávku Leonarda da Vinci nebo klenbu kamenného mostu.
Venkovní expozice silničních mechanismů je tvořena vyřazenými válci, sněhovými frézami, nakladači ad. Dvůr muzea je zčásti zaplněn i několika mosty – tři obloukové příhradové mosty byly vyrobeny v Sobotínských železárnách bratří Kleinů, lávka pro pěší stála původně v Šumperku, k vidění je také zajímavý tankový nůžkový most.
Ve dvou výstavních sálech je ročně představena řada tematických výstav, které jsou opět většinou zaměřeny na naše cesty, silnice, dálnice a mosty.
Muzeum má i svoji Keramickou známku: www.keramickeznamky.cz/vikyrovice-muzeum-silnic
Adresa:
Muzeum silnic ve Vikýřovicích, Hraběšická 203, 788 13 Vikýřovice
tel. +420 583 211 688