Facebook moravská stezka Instagram moravská stezka

Výlet do Lednicko-valtického areálu

Výlet do Lednicko-valtického areálu

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO.

Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze 283,09 km2 v okrese Břeclav při hranici s Rakouskem, Z Břeclavi, které je posledním městem na naší stezce, je to co by kamenem dohodil. Kolo je na prozkoumání celého areálu ideálním dopravním prostředkem.

Centrem jsou zámky Lednice a Valtice. Obklopuje je parkově upravená krajina s řadou drobných staveb. Na vyjížďce  tak narazíte na kaple, kolonády, umělou zříceninu či vítězný oblouk.

Ráz krajiny i obou zámků určoval od 16. století rod Lichtenštejnů. Ze zámku v Lednici se jim podařilo vybudovat nádhernou ukázku tudorovské novogotiky. Součástí zámku je francouzský park se skleníkem a rozsáhlý krajinářský park s unikátní sbírkou stromů a četnými romantickými stavbami, z nichž nejvíce vyniká Minaret. Jedná se o jediný dochovaný příklad maurské architektury v Česku. Na začátku 19. století byl před zámkem vyhlouben rybník, ve kterém bylo navršeno 16 ostrovů, některé jsou propojeny mosty.

Valtický zámek je barokní zámek. Po několik staletí do roku 1945 byl knížecím sídlem rodu Lichtenštejnů. Původně gotický hrad z 13. století byl přestavěn na renesanční a později barokní zámek. Do dnešní podoby byl přestavěn v letech 1643–1730.  Zámek tvoří třípatrová čtyřkřídlá budova s ​​konírnou, jízdárnou, galerií, barokním divadlem a kočárovnou. Průčelní fasáda zámecké budovy je bohatě zdobena, středová osa budovy je zvýrazněna vstupním portálem a věží. Bohatě vybavené zámecké interiéry byly upravovány až do 18. století. Zámecký park byl založen v roce 1727. Začátkem 19. století byla zahrada rozšířena a přebudována na přírodně krajinářský park s dalekými průhledy. 

Podrobnosti o areálu najdete zde: http://www.lednicko-valticky-areal.cz/

Součástí Lednicko-valtického areálu je i Národní přírodní rezervace Lednické rybníky. Byla vyhlášena 9. ledna 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Rybniční soustavu tvoří pět rybníků. NPR Lednické rybníky tvoří rybníky Nesyt, Hlohovecký, Prostřední, Mlýnský a Zámecký. 

ETAPA 6 – HODONÍN - BŘECLAV Břeclav Naučné stezky
© 2024 Moravská stezka, z.s.. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje. | ondrejfirla.eu